Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku

Na inscenizację zapraszamy w sobotę, 1 września o godz. 17.00. Od godz. 14.00 czynna będzie wystawa sprzętu wojskowego.

2 września na cmentarzu w Strońsku odprawiona zostanie msza św. polowa przy kwaterze wojennej.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku, organizowana na terenach Strońska i Belenia-Zagórzyc jest rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały tu miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Każdego roku ogląda ją kilka tysięcy osób. Rozgrywana jest w autentycznej scenerii na stokach pradoliny Warty, dokładnie tutaj, gdzie 4 wrześniu 1939 r. toczyły się walki 30 pułku Strzelców Kaniowskich na pozycji głównej linii obronnej Warty i Widawki. Obrońcy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Doszło do udanej próby przełamania polskich linii obronnych przez żołnierzy niemieckiej 17 Dywizji Piechoty. Jednak opór Polaków utrudnił wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. Inscenizacja odtwarza natarcie niemieckiej piechoty od strony rzeki, działania obronne w okopach i przy schronach oraz atak lotniczy.
Dla uatrakcyjnienia pokazywanej od wielu lat rekonstrukcji scenariusz poszerzany jest o epizody, które realnie miały miejsce w pobliżu: obrona bunkra i okopów, ataki z powietrza, ostrzał artyleryjski, ucieczkę cywilów, wyłapywanie dywersantów.
Inscenizacja ma miejsce na odcinku Strońsko-Beleń, gdzie zachowało się 5 schronów żelbetonowych. Wydarzenie rekonstruowane jest na podstawie wielu materiałów źródłowych. Każdego roku bierze w nim udział około 150 osób ze stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, mających na wyposażeniu polskie i niemieckie mundury z okresu II wojny światowej. Około 50 osób wciela się w ludność cywilną.
Rekonstrukcja w Strońsku jest niezwykłym widowiskiem historycznym. Jej twórcy dbają o szczegóły dotyczące elementów umundurowania, broni, sprzętu wojskowego. Pole walki to nie tylko realne starcia między żołnierzami na ziemi, ale także samoloty bombardujące Polaków, walki powietrzne między samolotami polskim i niemieckim. Wykorzystywane są efekty pirotechniczne. Widzowie oglądają wojskowe pojazdy historyczne - transportery opancerzone, tankietki, transportery półgąsienicowe, ciężarówki, motocykle.
 
Z A P R A S Z A M Y !!!

plakat
plakat
Drogi dojazdu - Wariant 1 (4845kB) jpg
Drogi Dojazdu - Wariant 2 (3109kB) jpg
Parkingi - Wariant 1 (5516kB) jpg
Parkingi - Wariant 2 (2761kB) jpg

 

metryczka


Wytworzył: Piotr Pacelt - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Zduńskiej Woli (29 sierpnia 2018)
Opublikował: Karolina Pokora (29 sierpnia 2018, 11:03:19)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 369